Обман в сервісних центрах: термопаста – не панацея!

Як часто вам розказують, що термопасту в комп’ютері потрібно міняти кожних пів року? Або носити комп’ютери на професійну чистку?

Знайте, в більшості випадків це витягування грошей та безглузда діяльність яка не приносить користі. І зараз розберемось чому.

Термопаста – не чарівна чудодійна субстанція від всіх бід.

Вона, по факту, не охолоджує процесор чи інші компоненти. Процесор (або гарячу мікросхему) охолоджує металевий радіатор та потік повітря який йде з вентилятора. Увага, термопаста лише проводить тепло від нагрітої мікросхеми до самого радіатора. До того ж, проводить з відносно невеликою ефективністю. А тому в терморегуляції термопаста дає лише 10-20% від загальної ефективності охолодження.

Технічна сторона складна для розуміння

Чому це так – покаже курс з фізики про теплопровідність речовин. Справа в тому, що теплопровідність термопасти буває від 1 до 12 Вт/(м·K). Це звичайно набагато краще за теплопровідність повітря 0.026 Вт/(м·K) – яке,до речі, термопаста і покликана витіснити. Але тепер увага, теплопровідність алюмінію 236 Вт/(м·K) тоді як міді 390 Вт/(м·K). Ось чому радіатори (охолодження) краще купувати з мідною основою. Раніше, до речі, більшість охолодження робили з міді, а зараз в еру економії на всьому мідь в комп’ютерах зустріти важко. Звичайно, набагато крутіше охолодження було б з алмазу – його теплопровідність 1000-2600 Вт/(м·K). Але на жаль, це буде недоцільно дорого.

Якщо говорити простішою мовою

Ефективність охолодження при притисканні металевої кришки процесора до металевого радіатора буде не більшою за прослойку термопасти з поганою теплопровідністю(ось чому велика кількість термопасти навпаки шкодить охолодженню). Виходить, що основне тепло передається в місцях стику (притискання) металів (80%), а термопаста лише заповнює маленькі щілинки та нерівності між металами для кращого, більш щільного контакту поверхонь (20%). А це в свою чергу означає, що перегрівання комп’ютерної техніки відбувається не через втрати властивостей термопасти чи її пересихання, адже це лише невелика частина теплообміну.

Тоді чому ж перегріваються компоненти?

Відповідь банальна – від забруднення самого металевого радіатора. Справа в тому, що ребра радіатора обдуваються потоком повітря від вентилятора. І якщо ребра радіатора забиті густим пресованим пилом (на сленгу майстрів – «коври» дивитись на фото зверху) – повітря просто не обдуває сам радіатор та не охолоджує його. Повітря просто не може пройти крізь густий пил, а тому вентилятор не може продути повітря крізь радіатор.

Чому це відбувається ?

Відбувається це частково через нас, простих користувачів. Справа в тому, що світ старається робити технології компактнішими. Всі ми любим маленькі зручні ноутбуки, а ще краще нетбуки чи планшети. Але треба розуміти, що чим менше пристрій, тим менше в ньому місця під металеве охолодження. Ви не зможете в тоненький ультра бук запхати 200-грамову металеву пластину для охолодження – вона туди просто технічно не влізе. Інший момент це халява виробників, вони просто для продаж та прибутків економлять на матеріалах. Я вже говорив, що ту саму мідь можна зустріти все рідше в техніці (я вже не говорю про золото, яким колись паяли навіть доріжки на платі). Або наприклад стандартні боксові кулери для процесорів в системних блоках. Справа в тому, що вони не мають запасу охолодження і працюють на своєму максимуму та й то тільки за рекомендованої кімнатної температури. А ще ці кулери зовсім не справляються літом на жарі чи при накопиченні пилу на стінках радіатора.

Так що робити простому користувачу?

Все просто – голосувати грошима розумно та купляти речі продумано.

  1. Ноутбуки купляти тільки з процесорами Іntel (на жаль, AMD не вміють випускати енергоефективні процесори для ноутбуків).
  2. При покупці ноутбука дивитися не на біленький гарненький чи – це все хитрощі маркетологів, що не мають ніякого відношення до роботи ноутбука
  3. Нетбуки – це взагалі не техніка, на щастя чи на жаль – їхня ера пройшла.
  4. На стаціонарних комп’ютерах не скупитись та купувати потужніше охолодження замість боксового. Ця операція вийде дешевше ніж кожний рік чистити й тратити кошти постійно на чистку.
  5. Пам’ятати: маленького надійного та потужного не буває й не існує. Якщо потужність і надійність то системний блок. Якщо просто інтернет і офіс то ноутбук.

Висновки

Якщо врахувати все вище сказане, можна дати такі рекомендації… Ніхто не каже, що не треба чистити комп’ютерну техніку взагалі. Звичайно це потрібно робити, але не кожних пів року носитись з комп’ютером і грошима по сервісних центрах. Десь по нашому досвіду – професійно техніку треба чистити раз в 2-3 роки(тоді й міняти термопасту). Та й то треба робити відштовхуючись від температури техніки, а не на осліп пальцем в небо.

Раз в пів року користувач може просто сам акуратно пилососом прочищати радіатор від пилу, адже саме він, а не термопаста, сильно заважає охолодженню та призводить до перегріву. Також купувати техніку продумано з «запасом на охолодження».

І ще один цікавий момент це куріння. Насправді, воно дуже шкодить техніці, зокрема сигаретна смола осідає та змішується з пилом перетворюючись на субстанцію що взагалі важко віддерти від радіатора. Професійний майстер з досвідом по стану комп’ютера зразу може визначити чи курять в приміщені(навіть якщо це роблять на балконі чи з відкритими вікнами). Ось вам ще одна причина кинути курити))).

Загалом вибирайте розумно та заощадливо. Ми завжди раді допомогти вам в будь-яких питаннях.

Rating
( 2 , average 5 from 5 )
Like this post? Please share to your friends:
Комп'ютерний сервіс у Львові