Заміна відеокарти на ноутбуці: покрокові інструкції

Заміна відеокарти є стандартною операцією, яку проводять багато користувачів ноутбуків. Вона може викликати труднощі, якщо ви жодного разу не проводили ремонт ноутбука своїми руками. Проте процедура все-таки може бути успішно проведена самостійно, якщо дотримуватися обережності при розбиранні, установлення і збірці.

Чи можна замінити відеокарту на ноутбуці?

Щоб визначитися з тим, чи можна проводити заміну відеокарти на ноутбуці, потрібно спочатку дізнатися її тип. Він може бути інтегрованим або дискретним.

Інтегрована відеокарта

Вважається самою бюджетною картою. Впаюється в материнську плату або процесор, завдяки чому економно споживає енергію і не доводить до сильного нагріву внутрішні компоненти ноутбука.

Інтегровану відеокарту неможливо замінити, оскільки вона вбудована в процесор. Якщо виникає термінова необхідність в її заміні, то доведеться міняти ще і центральний процесор.

У такому випадку потрібно заздалегідь переконатися в сумісності процесора і материнської плати, інакше покупка буде марною. Зробити це можна самостійно за допомогою програми Everest. Вона покаже назву поточної апаратури.

Інтегорована і дискретна відеокарти
Інтегорована і дискретна відеокарти

Дискретна відеокарта

Являє собою автономне обладнання. Виглядає як окремий чіп, який припаяний до материнської плати. Легко піддається заміні, якщо вона проводиться спеціалістом. Використовувати потрібно таку ж модель, яка і встановлена ​​спочатку, але тільки з новою версією.

У деяких моделях ноутбуків часто можна зустріти дискретну відеокарту, припаяну до материнської плати. В такому випадку її потрібно буде відпаяти, а після цього припаяти нову. Це буде складно зробити самостійно, тому краще довірити справу комп’ютерному майстру.

Навіщо робити заміну?

Заміна відеокарти потрібна в двох випадках:

 1. Некоректна робота пристрою. Найчастіше це відбувається через несправність процесора відеокарти і сильного перегріву, який викликає відмова вентилятора в роботі.
 2. Маленька потужність. Потужність не дозволяє комфортно працювати з сучасними програмними продуктами. Найчастіше заміну роблять любителі ігор. Сучасні ігри мають високі вимоги до системи, головними з яких є нова відеокарта.

Як поміняти відеокарту на ноутбуці?

Щоб успішно замінити відеокарту, потрібно не тільки вилучити старий компонент і встановити новий, але і провести видалення і установку драйверів.

Покрокові інструкції заміни

Перед покупкою відеокарти потрібно визначити, яку модель буде підтримувати материнська плата. Це можна зробити за допомогою вже згаданої програми Everest:

 1. Скачайте і запустіть цю програму. Перед вами відкриється вікно, де зліва буде великий список дій. Слід вибрати вкладку “Відео Windows”.
 2. Після натискання програма покаже детальну інформацію з приводу встановленої на ноутбуці відеокарти і всіх взаємопов’язаних з нею компонентів.

Після визначення моделі встановленої відеокарти:

 1. Вимкніть ноутбук.
 2. Від’єднайте всі дроти.
 3. Покладіть ноутбук в горизонтальне положення на рівну поверхню.
 4. Зніміть батарею.
 5. Відкрутіть гвинти з задньої кришки ноутбука за допомогою хрестоподібної викрутки. Гвинти складайте в ємність, щоб не втратити. Якщо відсіків кілька, то зверніть увагу на той, що біля торцевої решітки радіатора.
 6. Вивчіть схему будови ноутбука, використовуючи інструкцію. Якщо такої немає під рукою, спершу знайдіть кулер (вентилятор). Він є елементом системи охолодження разом з радіатором і термотрубкою, які йдуть до процесора і відеокарти для їх охолодження.
 7. Зніміть систему охолодження, щоб дістатися до відеокарти. Відкрутіть гвинти у вентилятора, потім перейдіть до зняття тепловідвідних майданчиків процесора і відеокарти. Кріплення у кожної площадки пронумеровані. Відгвинчуйте їх в зворотному порядку, тобто 4-3-2-1.
 8. Від’єднайте штекер живлення вентилятора. Зніміть кулер.
 9. Акуратно схопіться за тепловідвідні майданчики, і притримуючи за термотрубку, зніміть деталь.
 10. Візьміть відеокарту за край, підійміть і потягніть її на себе, щоб зняти зі слота.
 11. Встановіть нову карту в захисний кожух. Нанесіть термопасту на відеочіп тонким шаром товщиною не більше 1 мм (не товще).
 12. Якщо ви використовуєте в установці вживану карту, то попередньо очистіть її від минулого термопасти серветкою, просоченою спиртом. Також заодно рекомендовано замінити термопасту і на процесорі.
 13. Встановіть вентилятор, підключіть штекер.
 14. Протріть тепловідвідні майданчики ватним диском, просоченим спиртом, щоб видалити стару засохлу термопасту.
 15. Покладіть термотрубки назад і закріпіть їх гвинтами в порядку 1-2-3-4.
 16. Зафіксуйте задню кришку ноутбука гвинтиками.

Установка драйверів

Перед початком заміни потрібно видалити драйвера від минулого відеокарти. Для цього:

 1. Відкрийте меню пуск. Нас цікавить рядок пошуку.
 2. Введіть в пошуковому рядку “Диспетчер пристроїв” і натисніть на результат пошуку двічі.
 3. У вікні виберіть пункт “Відеоадаптери”.
 4. Натисніть на трикутничок на початку цього рядка. У випадаючому списку ви побачите свою відеокарту. Правою кнопкою миші натисніть на назву своєї відеокарти для виклику контекстного меню. Натисніть на кнопку “Видалити пристрій” і потім на “ОК”.
  1. Якщо в контекстному меню немає цього рядка, то натисніть на доступний відеоадаптер два рази лівою кнопкою миші для виклику його властивостей.
  2. У вікні виберіть вкладку “Драйвер”. Натисніть “Видалити” внизу вікна.
  3. Або ж “Видалити пристрій”, потім поставити галочку навпроти “Видалити програми драйверів …” і закінчити дію.

У комплекті з новою відеокартою найчастіше йде диск з драйверами. В такому випадку:

 1. Вставте диск в дисковод.
 2. Ознайомтеся з інформацією і натисніть пункт “Встановити драйвера”.
 3. По закінченню установки потрібно перезавантажити ноутбук, після чого він буде готовий до використання.

Якщо в комплекті немає диска з драйверами, то їх потрібно завантажувати самостійно. Для цього:

 1. Введіть назву відеокарти в пошуковий рядок браузера і додайте словосполучення “Скачати драйвер”.
 2. Виберіть офіційний сайт виробника відеокарти (або будь-який інший сайт з розповсюдження софта, якому можна довіряти), і приступите до скачування потрібного драйвера.
  1. Для відеокарт фірми NVIDIA – це https://www.nvidia.ru/Download/index.aspx
  2. Для відеокарт від ATI Radeon – це https://www.amd.com/ru/support
  3. Для графічних адаптерів Intel – це https://downloadcenter.intel.com/ru/product/80939/
 3. Або можна скористатися програмою DriverPack Solution для автоматичного пошуку і установки всіх драйверів вашого ноутбука.
 4. По завершенню завантаження відкрийте файл і встановіть драйвер.
 5. Перезавантажте ноутбук, після чого він буде готовий до роботи.

Установка зовнішньої відеокарти

Встановити зовнішню відеокарту можна двома способами: за допомогою док-станції або внутрішнього роз’єму mPCI-E.

Док станція

Вона являє собою пристрій, який володіє PCI-E слотом і елементами управління. Живлення здійснюється окремо від розетки, а не разом з ноутбуком. Продається окремо від відеокарти.

Док станція

Інструкція:

 1. Повністю вимкніть ноутбук.
 2. Підключіть до станції кабель живлення і увімкніть його в мережу.
 3. Підключіть пристрій до ноутбука через порт Thunderbolt: застроміть коннектор до відповідних роз’ємів.
 4. Налаштуйте затримку сигналу за допомогою перемикача і приступайте до роботи.

Внутрішній роз’єм mPCI-E

У всіх ноутбуках є інтегрованим модем Wi-Fi, який підключений до mimi PCL-Express. Якщо підключення відеокарти буде проводиться через внутрішній роз’єм mPCI-E, то підключення до бездротової мережі доведеться замінити на проводове, приєднавши кабель від роутера до ноутбука.

Для підключення необхідний спеціальний перехідник EXP GDC. Його придбати можна на торговому майданчику Aliexpress.

EXP GDC

Інструкція:

 1. Вимкніть ноутбук, і вийміть вилку з розетки теж. Зніміть батарею.
 2. Демонтуйте задню кришку ноутбука за допомогою викрутки.
 3. Від’єднайте плату WI-FI модуля. Спершу відкрутіть гвинт, який утримує плату.
 4. Далі зніміть клеми (два дроти), а потім вийміть плату з роз’єму.
 5. Візьміть кабель, який йде в комплекті з EXP GDC (у нього на кінцях штекери mPCI-E і HDMI). Підключіть цей кабель до відповідних роз’ємів. Зверніть увагу, mPCI-E вставляється в ноутбук на місце Wi-Fi плати!
 6. Належним чином налаштувати відео слот на EXP GDC.
 7. Використовуйте другий провід з комплекту в якості додаткового живлення відеокарти. Він має 6-піновий коннектор з одного боку і подвійний – 6 і 6 + 2 (тобто 8-піновий) з іншого.
 8. Кінець з 6-піновим коннектором вставте у відповідний роз’єм на EXP GDC, а інший кінець (6 або 8-піновий) підключіть до відеокарти.
 9. Підключіть блок живлення, який входить до складу комплекту. Він має 8-питов коннектор.
 10. Вставте штекер блоку живлення в потрібне гніздо на EXP GDC, а його вилку в розетку.
 11. Підключіть батарею ноутбука і користуйтеся відеокартою.

Розпіновка відеокарти ноутбука

Не забудьте, що тепер на ноутбуці немає Wi-Fi, тому підключіть мережний кабель в LAN роз’єм на роутері, а другий його кінець вставляємо в мережеву карту ноутбука.

В яких випадках поміняти відеокарту можна?

Відеокарту можна поміняти в двох випадках:

 1. Якщо відеокарта дискретна. Вона припаяна до материнської плати. Зняти її дуже складно. Ця операція вимагає багато часу і навичок пайки мікропроцесорної техніки, тому краще всього звертатися за допомогою до фахівця.
 2. Якщо охолодження має маленьку потужність. Спочатку ноутбук орієнтований на конкретні навантаження, які розраховані виходячи з характеристик встановлених всередині компонентів. При заміні будь-якого з них потужність підвищується і система охолодження не справляється зі своєю роботою.

Типи відеокарт для ноутбуків

Існує 3 основних типи відеокарт:

 • Інтегрована. Має просту конструкцію і бюджетну вартість. Ні графічного процесора ні відеопам’яті. Графіка обробляється центральним процесором за допомогою чіпсета. Витрачає оперативну пам’ять. Знижує загальну продуктивність ноутбука і графіки. У документації позначається SMA. Дозволяє працювати з офісними додатками, переглядати відео і фото.
 • Дискретна. Має свою пам’ять і процесор. Дозволяє запускати гри з різними вимогами до системи і комфортно працювати з редакторами фотографій. Споживає багато енергії, тому час автономної роботи буде мінімальним. Великі і потужні вентилятори сильно шумлять.
 • Гібридна. Є середнім варіантом пристрою, між інтегрованим і дискретним. Обладнана власною пам’яттю і графічним ядром, який вбудований в чіпсет. Дозволяє працювати з офісними і графічними програмами одночасно, а також іграми. Споживає оптимальну кількість енергії і забезпечує високу продуктивність.

Із заміною відеокарти можна впоратися самостійно, якщо вона є дискретною. Інтегровану модель складно змінити без пошкоджень самому, тому ця справа краще довірити майстру. З новою відеокартою ноутбук зможе працювати з вимогливими додатками і якісно відтворювати графіку ігор.

Rating
( No ratings yet )
Like this post? Please share to your friends:
Комп'ютерний сервіс у Львові